Automatizavimo Sprendimai

Pradinis Grūdų elevatorių remontas

Grūdų elevatorių remontas

Grūdų elevatorių remontas – neatsiejama jų eksploatavimo dalis

Elevatoriai – tai statinių kompleksas, kuriame dideli grūdų kiekiai saugomi ilgą laiką. Jo veikimo kokybė dažnai priklauso nuo statinių būklės. Būtent dėl šios priežasties grūdų elevatorių remontas yra neatsiejama jų eksploatavimo dalis. Pagrindinės remonto darbų rūšys tai siūlių remontas ir hermetizavimas, fasado dažymas, konstrukcijų iš gelžbetonio atkūrimas, elevatorių silosų valymas, elevatorių langų keitimas ir kitos darbų rūšys.

Silosų valymas vandens srove – efektyvus metodas šalinti ant silosų paviršiaus po hermetizavimo darbų likusias priemones ir kitas eksploatavimo metu besikaupiančias medžiagas. Silosų nešvarumai taip pat atsiranda dėl to, kad grūdų pakrovimo ir iškrovimo metu patalpoje kyla daug dulkių, kurios vėliau nusėda ant paviršių silose. Taip pat siloso bokštų išorėje dažnai galima aptikti pelėsį ir kerpes, kurių būna ypač daug ant šešėlyje esančių statinio dalių. Ruošiant silosą remonto ir rekonstrukcijos darbams naudojamas valymas aukšto slėgio vandens srove. Tokiu būdu kruopščiai nuplaunamas purvas, dulkės, smulkios dalelės ir t. t.

Elevatoriaus hermetiškumas – vienas svarbiausių faktorių, įtakojančių grūdų laikymo ir perdirbimo sąlygas. O atsparumas vandeniui užtikrins elevatoriaus funkcionalumą ir ilgaamžiškumą. Siūlės yra pažeidžiamiausios silosų vietos. Rekonstruojant silosus ir norint sutaupyti, dažniausiai hermetizavimui naudojamas betono ir smėlio mišinys. Tačiau tokiu atveju maža bus ne tik remonto kaina, bet ir eksploatavimo trukmė, todėl elevatorių savininkai, norėję sutaupyti, po kelių sezonų darbus turės pradėti iš naujo. Dėl to geriausia naudoti poliuretaninius hermetikus, kurių kaina yra pakankamai aukšta, todėl tam, kad neišleistumėte pinigų veltui reikia tinkamai paruošti siūles, išvalyti jas nuo dulkių ir kitų nešvarumų.

Grūdų apsaugojimas nuo drėgmės – pagrindinė elevatoriaus užduotis. Tačiau žinoma, kad drėgmė kenkia ne tik grūdams bet ir betonui, iš kurio pagamintas elevatorius. Tai susiję su tuo, kad betono paviršius yra korėtas, todėl paviršiuje nuolat atsiranda mikro įtrūkimai. Į juos patenka drėgmė, kuri dėl pasikartojančių užšalimo ir atšilimo ciklų ilgainiui ardo betono paviršių ir, atitinkamai, kenkia elevatoriaus fasadui. Kad būtų išvengta neigiamo drėgmės poveikio, elevatoriaus paviršius padengiamas apsaugine plėvele, t. y. elevatoriaus fasadas ir paviršiai yra nudažomi. Dažymas vykdomas keliais etapais. Pradžioje paviršius nuvalomas, tuomet tinkuojamas; trečiasis etapas – hidroizoliavimo procedūros, į kurias įeina siūlių hermetizavimas, paviršių padengimas hidrofobinėmis priemonėmis, kurios sutvirtina betono struktūrą. Finalinis etapas – fasado nudažymas.

Stogas apsaugo elevatorių nuo visų statinių didžiausios grėsmės – kritulių, todėl stogo geros būklės palaikymas turi būti prioritetinė užduotis. Bet koks stogo dangos pažeidimas pakenks laikomiems grūdams, kurie reikalauja tinkamo laikymo režimo, taip pat neigiamas poveikis bus padarytas pačiam statiniui. Tam, kad grūdų elevatorių remontas nekainuotų pernelyg daug, patartina gerai prižiūrėti stogo dangą.

Elevatoriaus eksploatavimo metu didelė dalis mechanizmų, mašinų ir įrenginių nuolat yra atvirame ore, kur juos veikia įvairūs ekologiniai veiksniai. Dėl to visų metalo konstrukcijų pagrindinė problema – korozija. Metalinės konstrukcijos atlieka svarbų vaidmenį elevatoriaus darbe, todėl svarbu koroziją pašalinti ir užkirsti kelią jos tolimesniam atsiradimui. Geriausia išeitis – padengti konstrukcijas vandeniui atspariomis medžiagomis, kurios apsaugos metalo paviršių, taip pat pagerins jo estetinę išvaizdą. Optimalus būdas organizuoti metalo konstrukcijų dažymą – pradžioje nuvalyti paviršių, vėliau padengti gruntu ir tik tada naudoti emalį, kurio pakankamas sluoksnių kiekis padės apsaugoti metalą nuo žalingo aplinkos poveikio.